دوشنبه, 29 دی 1399
  • ساعت : ۱۳:۵۴:۴۳
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۹/۱۸ 
  • کد خبر : ۲۰۲۲۷۷
اظهارات وزیر اقتصاد در جلسه شورای عالی فناوری اطلاعات با حضور رییس جمهوری
بهره برداری از سامانه های مهم وزرات امور اقتصادی و دارایی

وزیر امور اقتصادی و دارایی در جلسه شورای عالی فناوری اطلاعات با حضور رییس جمهوری و در جریان افتتاح سامانه‌های اقتصادی اظهار داشت : امروز سه پروژه مهم وزارت امور اقتصادی و دارایی در راستای تحقق اقتصاد هوشمند و دولت الکترونیک رونمایی شد.
به گزارش شبکه اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، دکتر دژپسند با اشاره به اینکه این سه پروژه وزارت اقتصاد یعنی سامانه خزانه داری الکترونیک، سامانه برگزاری الکترونیک مجامع شرکت ها و سامانه پرداخت سود سهام شرکت ها، پروژه‌های بسیار مهمی است گفت: این پروژه ها به منظور تسهیل روابط بین دستگاه‌های دولتی، دستگاه‌های دولتی با شرکت‌ها و پیمانکاران و دستگاه‌های دولتی یا خزانه با کارکنان دولت به بهره برداری رسیده است.
وزیر اقتصاد افزود، در خزانه داری سه مبحث، سامانه جامع حسابداری کل خزانه و خزانه معین استانها و مدیریت حقوق و دستمزد کارکنان دولت، نظام جامع مدیریت بدهی ها و مطالبات عمومی دولت و سامانه جامع اموال دولتی وجود دارد. وی در این رابطه ادامه داد : بحث مدیریت حقوق و دستمزد کارکنان دولت یکی از وظایف مهم هرماهه در وزارت اقتصاد بوده و برای نظام جامع مدیریت بدهی ها و مطالبات عمومی دولت نیز بصورت فصلی گزارش جامعی تهیه و به مراجع ذیربط  ارسال می گردد و سامانه جامع اموال دولتی نیز از اموال و دارایی های دولت در سطح کشور و مقیاس منطقه ای حکایت دارد که همگی در قالب خزانه داری کل کشور سازماندهی گردیده و در حال حاضر بصورت خزانه داری الکترونیکی کاملاً مدیریت می شود.

دکتر دژپسند با بیان اینکه تا چند سال قبل برای گرفتن تخصیص بودجه در پایان هر ماه و چند روز پایانی هر سال با یک صف طولانی از نمایندگان دستگاه های اجرایی در وزارت اقتصاد مواجه بودیم تصریح کرد: امروز خوشبختانه به این  صورت نیست و با الکترونیکی کردن و استقرار سامانه خزانه داری الکترونیک این مشکلات برطرف شده است.
وزیر اقتصاد افزود: در حال حاضر 220 هزار فقره حساب سنتی جمع شده و به بانک مرکزی منتقل شده است و  همچنین 78 هزار فقره دسته چک سنتی که سابق مبادله می گردید، جمع آوری شده و حواله الکترونیکی جایگزین آن شده است.
وی  به  استقرار سامانه وجه الکترونیک اشاره کرد و اظهار داشت : تا امروز حقوق دو و نیم میلیون نفر از کارکنان دولت بصورت الکترونیکی و متمرکز  پرداخت  می شود که این کار به جلوگیری از وجود حساب های موازی، نشت اطلاعات مالی  و جلوگیری از تأخیر در پرداخت حقوق و دستمزد کمک زیادی کرده است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی از ایجاد سامانه تسویه تهاتر نام برد و افزود: در راستای حقوق شهروندی بسیار اهمیت دارد که بدانیم دولت چه میزان مطالبات دارد و چگونه باید آن را تسویه و یا تهاتر کند.
دکتر دژپسند تصریح کرد: قبل از دولت تدبیر و امید این اطلاعات به شکل کلی و عمومی وجود داشته ولی امروز با استفاده از خزانه داری الکترونیکی مجموع مطالبات و بدهی های دولت کاملا واضح و روشن وجود دارد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.13.0
    V5.7.13.0